Asimina

 

Asimina (Asimina triloba) má pôvod v zalesnených oblastiach východu Spojených štátov. Indiáni ju rozšírili na západ, až do Kansasu, južne po Texas a severne k Veľkým jazerám. Indiáni nazávajú túto rastpinu i Paw Paw. Minimálne nároky pre vegetáciu sú aspoň 160 dní bez mrazu. Väčšina nových kultivarov bola získaná výberom z pôvodných semenáčov a ich krížením na stredozápade USA. Prvá intenzívna selekcia prebehli v deväťdesiatych rokoch 20. storočia, preto tento druh v Európe nie je príliš známy, aj keď prvé exempláre sa dostali do niektorých botanických záhrad už koncom 19. storočia.

 

 

                 Plod

 

Strom pôsobí veľmi dekoratívne v celom priebehu vegetácie. Na jar kvitne veľkými purpurovými kvetmi. Kvitne  postupne pred olistením od druhej polovice apríla a kvitnutie trvá až tri týždne. Po odkvitnutí sa vytvára bohaté, sýto zelené olistenie, ktoré sa  na jeseň farbí  do žlta. Ide o ker, alebo menší strom, zriedka vyšší  ako 3-8 m. Listy sú veľké, dlhé 10-25 cm a široké 8-13 cm, v smere ku krátkej stopke sa mierne zužujú. Plody pomerne rýchlo prirastajú do veľkosti okolo 2 cm, potom začína prirodzený opad. Rastlina si ponechá iba plody, ktoré bezpečne uživí. Plody ktoré zostali na rastline postupne prirastajú približne do konca júla kedy akoby zastavujú rast a rastliny sa venujú druhej rastovej perióde. Od konca augusta sa v našich podmienkach plody začínajú prudko zväčšovať a postupne dozrievajú.  V závislosti na odrode od konca augusta do konca októbra. Zrelý plod je ľahko oddeliteľný od stopky, mäkký a prenikavo vonia.

 

                          

 

Plody majú hmotnosť  50-120 g, ale tiež až 400 g. Majú valcovitý, mierne prehnutý tvar s priemerom 4-8 cm a dĺžkou 8-12 cm. Z jedného kvetu vyrastie zvyčajne viac plodov, najviac však deväť. Koncom septembra, alebo v polovici októbra možno plody ľahko oddeliť. Zrelosť sa pozná podľa výraznej a príjemnej vône celého plodu a ďalej tiež stlačením šupky, ktorá sa u zrelých plodov nevracia do pôvodnej polohy (zostane neporušená, ale pretlačená). Druh je blízko príbuzný tropickému ovociu Anony. Dužina je žltá, má konzistenciu banánu s chuťou veľmi podobnou tropickým plodom anony. Veľakrát býva chuť prirovnávaná k chuti banánov, pretože nie každý pozná chuť anony. S banánmi má dužina spoločnú mazľavú konzistenciu, výraznú a sladkú chuť, je však jemnejšia a výrazne voňavejšia. Plody väčšiny odrôd obsahujú veľké  semená. Semená sú nejedlé, majú ostro trpkú chuť a sú mierne jedovaté. Ovocie sa konzumuje po rozrezaní plodu, najlepšie vydlabaním lyžičkou. Trvanlivosť plodov je malá, ľahko sa otlačia a zle znášajú dopravu , preto sa v obchodoch nepredávajú.

 

              

 

Pestovanie: nové rastliny možno získať generatívne, tj. zo semena, alebo vegetatívne, štepením a očkovaním. Pestovanie zo semien je jednoduché, no zdĺhavé. Semená nesmú preschnúť. Stratifikácia trvá 70-100 dní. Stratifikované semená vysievame asi 2 cm hlboko do vzdušného substrátu pri izbovej alebo mierne vyššej teplote. Semená klíčia 2-3 týždne a výhonok sa objavuje až po dvoch mesiacoch. Rastlina najprv tvorí koreňovú sústavu a až potom môžeme vidieť vyrastať samotnú vňať. Klíčiace semenáče a mladé rastliny sú citlivé na priame slnečné žiarenie. Semenáč  je však mačka vo vreci. Nevieme či budú plody kvalitné , navyše semenáče začínajú plodiť až okolo 8 roku. Na trhu sa dajú zakúpiť kvalitné štepené a certifikované odrody. Ich cena zodpovedá náročnosti dopestovať kvalitné štepené rastliny (napr. štepená rastlina, ktorú si kúpite sa pestuje už minimálne 5 rokov – 3 roky ako podpník a ďalšie 2 ako zaštepená rastlina)

 

               

 

Asimina je veľmi húževnatý a prispôsobivý druh, najlepšie sa jej  však darí na vlhších a na živiny bohatých pôdach. Znáša aj vyšší obsah aktívneho vápnika. V čase vegetačného pokoja znáša mráz -25 ° C a viac. Pučanie je neskoré a preto uniká aj neskorým jarnom mrazíkom. Rašiace semenáče sú citlivé na priame slnečné svetlo, ktoré ich môže aj zničiť. Staršie rastliny môžu byť na slnečnom i mierne tienistom stanovišti. V prírode vždy rastú v tieni ostatných stromov. Pre nasadenie plodov sú potrebné aspoň dve rastliny pre vzájomné opelenie. (Odrody Sunflower či Prima sú čiastočne  samoopelivé.) Presádzanie rastlín z voľnej pôdy je ťažké. Ľahko môžeme poškodiť hlavný koreň a rastlina môže uhynúť. Pri poškodení koreňov je nutné obnoviť rovnováhu rezom nadzemnej časti. Vhodné je vysádzať  kontajnerované sadenice, minimalizujeme tým možnosť poškodenia koreňov.